Wystawa malarstwa Sylwii Górak The Ladies First nawiązuje do nieco zapomnianego wizerunku współczesnej kobiety jako damy. Damy świadomej siebie i swojej wartości, która nie jest związana ze statusem społeczno-ekonomicznym czy jedynie estetyką. O byciu damą, zdaniem artystki, decyduje siła osobowości i naturalna charyzma tkwiąca w charakterze.
W obrazach i rysunkach Sylwii Górak uwidacznia się dojrzała konstatacja na temat współczesnego statusu obrazu i refleksja nad stanem malarskiego dyskursu. Niektóre spośród jej obrazów przywodzą na myśl estetykę prac Luca Tuymansa czy Gerharda Richtera, jednak Górak w swoim malarstwie – niczym DJ –wykorzystuje już istniejące klisze, po to, aby kontekstualizować je w sobie właściwy sposób. Ten typ obrazowania sprawia wrażenie meta-malarskiego dialogu z tradycją, szczególnie ze spuścizną Podkowińskiego czy Pankiewicza. Z drugiej jednak strony nie jest to pasywne przyglądanie się temu, co było. Dla artystki niezwykle istotny jest kontekst obrazu, to, co nie przedstawione, a co często stanowi sens przedstawienia. Widać to w tych w pracach olejnych oraz rysunkowych, w których Górak odwołuje się do motywu szlachetnych kamieni. Nie jest to już studiowanie przedmiotu, ale spojrzenie bliższe antropologii. Tutaj bowiem, jak słusznie zauważyła Christine Wong Yap, mamy wykorzystanie podwójnego znaczenia węgla - jako budulca i struktury, jako grafitu i diamentu. Ta podwójna gra na znaku dowodzi, że Sylwii Górak patronuje także w jakiś sposób scheda konceptualnego myślenia i że ten trop inspiracji jest dla niej ważny.
Artystka brała udział w licznych wystawach w USA, Anglii, Szwajcarii, Niemczech, Japonii, Chinach czy Macedonii. Jest jedną z laureatek Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 5”. W 2001 roku uczestniczyła w koncercie "The Paderewski Festival Singers" w Carnegie Hall w Nowym Jorku, śpiewając sopranem.
(Roman Lewandowski)
Home - Polish Cultural Institute
|