Organizowany przez Fundację Sztuk Wizualnych Miesiąc Fotografii w Krakowie, w tym roku po raz 12-ty, z rozmachem dołączył do światowej czołówki największych międzynarodowych wydarzeń fotograficznych. Przy organizacji festiwalu Fundacja współpracuje z wieloma instytucjami kultury zarówno w Polsce, jak i na świecie, wystawy w ramach MFK prezentowane są w najlepszych salach ekspozycyjnych. Tegoroczna edycja, trwająca od 15 maja do 15 czerwca, opracowana została w bliskiej współpracy z niezależnym kuratorem, fotografem i wydawcą magazynu poświęconego fotografii SEESAW, Aaronem Schumanem.
Kalendarz MFK2014 szczelnie wypełnią liczne warsztaty, spotkania i projekcje filmów, w tym 9 wystaw głównych. Osią tematyczną tegorocznej edycji festiwalu jest złożona relacja fotografia - wiedza.
„12. edycja MFK analizuje możliwości i ograniczenia poznania otaczającego nas świata poprzez fotografię. Zaprezentujemy projekty, które potwierdzają, że jest to możliwe, i takie, które sprytnie kwestionują przekonanie, że wszystko, co wygląda naukowo, musi być prawdziwe. W ramach Sekcji eksperymentalnej pokażemy oryginalny - zwłaszcza jak na festiwal fotograficzny - projekt zrealizowany z udziałem nieszablonowych twórców. Do tego Sekcja ShowOFF i liczne wydarzenia towarzyszące. Podczas tegorocznej wizyty w Krakowie warto przygotować się na wiele niezwykłych odkryć, zarówno wśród wystaw, jak i poza nimi.” - zdradza Agnieszka Olszewska, od grudnia 2013 roku pełniąca obowiązki dyrektora festiwalu.
Sekcja eksperymentalna
Dominik Lejman, Nothing to Add, 2011. Akryl na płótnie
W Galerii Bunkier Sztuki podczas wystawy "Oddźwięki" zostaną zaprezentowane prace polskich artystów, m.in. Łukasza Jastrubczaka, Igora Omuleckiego i Janka Simona. Pojawią się tam również, pochodzące z całego świata obrazy, wywodzące się z obszarów postrzeganych nieraz jako marginesy „właściwej” fotografii (fotografia niewidomych, bezkamerowa rejestracja obrazu oraz eksperymenty technologiczne z pogranicza nauk ścisłych).
„Na wystawie w Bunkrze Sztuki zaprezentowane zostaną prace eksplorujące naturę fotografii, często uważane za odległe od tej «właściwej». Projekt Oddźwięki, przygotowywany w ramach Sekcji eksperymentalnej MFK2014, jest próbą zbadania potencjału fotografii jako medium zmysłowego, wykraczającego poza wzrok i angażującego inne sfery ludzkiej percepcji (dotyk, dźwięk, zapach, ciepło, doświadczenie przestrzeni)” - opowiada Jakub Woynarowski, kurator wystawy.
Trevor Paglen, Wolapik, 2012 © Trevor Paglen
To projekt stworzony wraz z grupą twórców, badaczy, filozofów i aktywistów, którzy dokonali wyboru docelowych 100 fotografii, wstępnie wyselekcjonowanych przez Pangena, mających opisać świat za pomocą fotografii. Właśnie wskazane przez nich obrazy znalazły się na dysku wysłanym na orbitę satelitą telekomunikacyjny EchoStar XVI.
Projekt "Kolekcja obrazów" Taryn Simon, którego fragment będzie pokazany w ramach Programu głównego Miesiąca Fotografii w Krakowie, inspirowany jest zbiorami New York Public Library. Artystka eksplorując to ogromne archiwum obrazów – zdjęć, pocztówek i plakatów – dokładnej analizie poddała rządzące nim reguły – sposoby klasyfikacji obrazów i metody ich katalogowania. Zestawiając z sobą zdjęcia ikoniczne i obrazy zupełnie anonimowe, pyta o hierarchie i kategorie nadawane materiałom, mające służyć ich pozornie neutralnemu opracowaniu. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie,
Walker Evans, Cmentarzysko samochodów, „Fortune”, kwiecień 1962
Wizualny esej Davida Campany’ego: Walker Evans. Fotografia prasowa, skomponowany ze starannie wybranych fotografii jednego z najważniejszych fotografów XX wieku - Walkera Evansa. Projekt Campany’ego to oryginalne studium biografii artysty i jednocześnie przykład alternatywnej metody uprawiania historii sztuki poprzez narrację wizualną.MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Clare Strand, Zawieszenie w powietrzu, z cyklu Efekty iluzjonistyczne, 2009 © Clare Strand
Pierwsza w Polsce prezentacja prac Clare Strand: Lektury dodatkowe, analizująca potrzebę automatycznego uznawania za prawdziwe obrazów nawiązujących do konwencji naukowej.
Muzeum Narodowe w Krakowie, Kamienica Szołayskich
Superprojekcja zdjęć i czaszki Josefa Mengelego, Medico-Legal Institute labs, São Paulo, 1985
wystawa Estetyka forensyczna prezentuje badania Thomasa Keenana i Eyala Weizmana, członków grupy badawczej Forensic Architecture, dla której punktem wyjścia jest przekonanie, że fotografia prowadzi do prawdy. Galeria Pauza
Wilhelm Beermann, Oko muchy, 1870
Skoncentrowana na polskich twórcach ekspozycja Promieniowanie, której kuratorem jest Wojciech Nowicki, przedstawia wzajemne wpływy fotografii naukowo-badawczej oraz fotografii artystycznej. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Aaron Schuman, Bez tytułu (#01), z serii FOLK. Etnografia osobista, 2014 © Aaron Schuman
Opowieść Aarona Schumana FOLK. Etnografia osobista, o podążaniu tropem własnych wspomnień, archiwalnych fotografii oraz obiektów z kolekcji krakowskiego Muzeum Etnograficznego.
Muzeum Etnograficzne Kraków.
Jason Fulford, Hotel Oracle © Jason Fulford
Jason Fulford: Hotel Oracle - dotąd pokazywał swoje prace w hotelach czy autobusie.
Prezentowana w maju w Krakowie odsłona projektu to zagadka dla festiwalowej publiczności i zachęta do poszukiwania wiedzy ukrytej.
Ważną składową MFK jest także sekcja ShowOFF - dedykowana młodym polskim artystom stojących u progu kariery. Często jest to pierwsza okazja do profesjonalnej pracy nad indywidualną ekspozycją i szansa na prezentację swojej twórczości przed szerszą publicznością.
W skład sekcji wejdzie 8 wystaw młodych artystów sztuk wizualnych wybranych w otwartym konkursie przez Jury w składzie: Nicolas Grospierre, Gunia Nowik i Patrick Komorowski, Ewa Tatar, Agata Ubysz. Wśród laureatów znaleźli się: Daniela Dostálková, Lucian Bran, kolektyw Zbiór Pusty (Paweł Błęcki, Wiktoria Bukowy, Maciej Stachowiak), Diana Lelonek i Marek Kucharski, Przemek Branas, Irenka Kalicka, Monika Krzynówek i Dominika Gęsicka.
Czytaj więcej na: http://www.photomonth.com