Ruszyła V edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie. Wydarzenie jest okazją do rozmowy o społecznym i przestrzennym rozwoju współczesnego Rzeszowa. Co roku eventy odbywają się w innym, zaskakującym miejscu, które specjalnie adaptowane jest na potrzeby festiwalu. Do tej pory Festiwal odbył się m.in. w starych halach fabryki Zelmer przy ulicy Langiewicza, w hali obrabiarek PKP, czy w fosie rzeszowskiego Zamku.
Wybierane są miejsca industrialne, nietypowe lub przeciwnie – znane i lubiane, ale na czas trwania Festiwalu wykorzystane inaczej niż na co dzień. Ta idea służyć ma rewitalizacji i oswajaniu przestrzeni miejskiej oraz skłaniać do spojrzenia na miasto z innej niż zazwyczaj perspektywy.
W tym roku FPM wybiega nieco w przyszłość i jego myślą przewodnią będzie Rzeszów w 2050 roku. W Galerii Miejskiej przy Zespole Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego zostaną zaprezentowane dwie wystawy – wystawa plakatów i gadżetów duetu ZUPAGRAFIKA) oraz wystawa akwareli Tytusa Brzozowskiego– twórców odnoszących się do architektury. Ponadto w Kinie Zorza odbędą się pokazy filmów „Concrete Stories”, reż. Lorenz Findeisen oraz „Za żelazną bramą”, reż. Heidrun Holzfeind. Wtedy również zostanie zaprezentowana wystawa SARP „Cement w architekturze” – edycja 2015, której gościem specjalnym będzie arch. Kazimierz Łatak.
Wzorem ubiegłego roku organizatorzy nawiązali współpracę z Politechniką Rzeszowską, której studenci skupią się nad rewitalizacją dwóch rzeszowskich placów – Balcerowicza i Wolności. Owocem ich pracy będą makiety obrazujące nowe zagospodarowanie tych terenów oraz dyskusja z ich udziałem na temat powstałych prac i architektury. |