LILI FIJAŁKOWSKA
urodziła się w Kijowie, Liceum Plastyczne ukończyła w swoim rodzinnym mieście, a studia wyższe na wydziale grafiki Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. I. Fiodorowa. Zajmuje się malarstwem, grafiką i ceramika unikatową.
W 1985 roku została nagrodzona na IV Biennale Ceramiki Polskiej w Wałbrzychu za prace „Hebany”.
Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu kolekcji prywatnych i muzealnych w Polsce, USA, Niemczech, Izraelu, Holandii, Francji, Kanadzie i w Rosji.
Uczestniczy w międzynarodowych plenerach i sympozjach malarskich i ceramicznych.
W latach 1996–1999 była dyrektorem i głównym koordynatorem w fundacji „Survivors of the Shoah Visual History Foundation”, którą założył Steven Spielberg. W Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków pełni rolę wiceprzewodniczącej sekcji grafiki. Należy do grupy twórczej PositiveArt.
W swojej twórczości przedstawia zaczarowany świat I.B.Singera, świat kobiet, który pokazuje w cyklu „Manekiny” oraz świat swojej wyobraźni. Kobiece sylwetki w cyklu „Manekiny” są bardzo wyraziste. Dużą rolę w pracach Lili odgrywa kolor. Nie waha się łączyć jaskrawe czyste kolory, co sprawia, że obrazy są nasycone światłem.
W swoim świecie fantazji odnajduje niezwykłe postacie, usiłuje przedstawić „Melancholię”, „Przeznaczenie”
„Sen Buddy” i inny wymiar, sprawiając, że obrazy z tego cyklu niezmiernie pobudzają również wyobraźnię widzów.
Za osobny rozdział w twórczości Lili można uznać uczestnictwo w międzynarodowym ruchu DECENTRYZM.
Jest to nowy kierunek w sztuce współczesnej, a główna ideą tego ruchu jest pokazanie tego, co zwykle pozostaje poza ramą obrazu. Dyptyk ”Randka” i obraz „Noc”, prezentowane na wystawie „Bratnie dusze”, są tego dowodem.
Dla Lili DECENTRYZM jest przygodą intelektualną, którą dzieli się z widzem i któremu chce przybliżyć swoje
poszukiwania w sztuce.