Aga Pietrzykowska - artystka interdyscyplinarna, ilustratorka, malarka, graficzka, stylistka, specjalistka relacji międzykulturowych. Jest absolwentką Stosunków Międzykulturowych na wydziale Neofilologii UW oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie, gdzie dyplom z wyróżnieniem otrzymała w Pracowni Ilustracji u Prof. Zygmunta Januszewskiego (2008). Stypendystka MNiSW.Dzięki wsparciu Ambasady Polski w Portugalii, w marcu 2014 odbyła się wystawa prac artystki w Lizbonie. W czerwcu 2013 reprezentowała Polskę na IV Międzynarodowych Targach Sztuki - „ARTVILNUS’13” w Wilnie. Pretendowała do Nagrody Najlepszego Artysty Zagranicznego.
Pod kuratelą Kamy Zbolarskiej w Galerii (-1) PKOL w lipcu 2012 odbyła się wystawa, w której Pietrzykowska prezentowała cykle malarskie, które powstawały od 2009 r. Prace Agi Pietrzykowskiej prezentowane były na kilkunastu wystawach zbiorowych i indywidualnych wraz z dziełami znakomitych artystów takich jak: Jan Tarasin, Tadeusz Dominik, Radosław Szaybo, Waldemar Świeży, Jan Sawka czy Krzysztof Penderecki. Projektuje biżuterię unikatową - okolicznościową, sportową dla EURO2012 i jako pierwsza podjęła realizację autorskiej biżuterii lunarnej – adresowanej do astronautów, lunonautów i marzycieli;
Wystawiała w Muzeum Sportu w Warszawie, Muzeum Plakatu, Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, Galerii -1 Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Gdynia Design Days, Legnickim SATYRYKONie, w Muzeum Sportu w Kijowie, Festiwalu Łódź Czterech Kultur - Powrót do Awangardy, Galerii Second Home w Berlinie, Galerii DAP Okręgu Warszawskiego ZPAP, Starym Browarze w Poznaniu (pokaz Gallery Store) , oraz na wielu wystawach i pokazach specjalistycznych.
Jej ilustracje publikowane są w międzynarodowych i ogólnopolskich magazynach, współpracuje również z wydawnictwami, dla których projektuje okładki książek i płyt (m.in. CLAM Magazine, Polityka, Chimera, Bluszcz, Slow Magazyn, Lounge Magazyn, Wydawnictwo Dialog, PKOL). Współdziałała z Fundacją Polskich Projektantów, udzielała wsparcia artystycznego dla TVN24, SAS Institute czy Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego - jako Dyrektor Artystyczny prowadziła Galerię Sztuki i organizowała wystawy polskiej sztuki współczesnej. Stworzyła grupę artystyczną Cztery Kreski. Jest czlonkinią grupy STGU, współpracuje z artystami z OW ZPAP oraz Galerią FIBAK&GalleryStore i Saatchi Online. Działa w zespole kuratorskim (Love&Art CURATORS Zakochaj się w sztuce | Fall in love with art ). Ponad 150 prac Artystki znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą m.in w USA, Australii, Niemczech, Portugalii, Ukrainie, Francji, Litwie czy Wielkiej Brytanii.
Twórczość Agi Pietrzykowskiej oscyluje wokół tematów tożsamości, psychologii, technologii, podróży oraz człowieka. Istotną inspiracją w jej twórczości wywarły zagadnienia podejmowane na Studiach Neofilologicznych UW, koncentrujące się na stosunkach międzykulturowych, rolach społecznych oraz relacjach miedzyludzkich. Podróżując, rozmawiając z ludźmi, powstały cykle obrazów odnoszących się do kultur i innych krajów. Dzięki narzędziom zdobytym na wydziale Grafiki na warszawskiej ASP, artystka w swoich pracach przedstawia ważne, a zarazem symboliczne treści związane z analizowaną przez nią treścią kulturową i socjologiczną. Podejmuje zagadnienia estetyki, kultury wizualnej czy norm społecznych panujących w danym kraju. Ważny jest dla niej aspekt harmonii czy procesów socjologicznych, zachodzących w człowieku czy statysyk różnej maści. Przykładem są cykle prac “Zaprojektuj się sama” i “Body Puzzle”, związane z problemem operacji plastycznych, dążeniem do ideału piękna i spojrzenia na ciało ludzkie (tu kobiece) w sposób fragmentaryczny.
Aga Pietrzykowska analizuje fenomen wielkich miast, metropolii, układów przestrzennych i kartograficznym miast pod kątem wizualnym i społecznym. Nieustająca transformacja technologiczna wprowadza nowe układy podczas analizy człowieka jako jednostki. Ukazanie kobiecości, prób odnalezienia własnej tożsamości, tęsknot i przywiązania do miejsc wynika z natury i środowiska człowieka.
Pietrzykowska łączy graficzne elementy z fragmentów map, otoczenia czy technologii z ciałem człowieka. Na płaszczyźnie malarskiej zestawia, upraszcza niekiedy deformuje ludzkie po to, aby zaznaczyć pewien problem, psychologię ludzkich działań, wpływ technolologii na życie lub poezję podróżowania.
Artystka uważa, że sztuka, oprócz kwestii estetycznej, może tworzyć sytuację do dyskusji i przemyśleń. Z pewnością powinna wywoływać emocje. Estetyka w jej pracach pełni rolę dominującą, ponieważ otaczanie się przedmiotami emocjonalnymi może wspomóc rozwój człowieka i zachęca go do poszukiwania i wyrażania emocji. Dzięki sztuce zawierającej duży ładunek estetyczny, można odczuwać stany euforyczne, podobne do stanu zakochania, co wspomaga lepszą kondycję i psychikę człowieka.
Ważną dziedziną twórczości jest ilustracja. Lekkość kreski, trafne ujęcie tematu oraz wyrafinowane poczucie humoru z bardzo ciekawą interpretacją rzeczywistości to charakterystyczne cechy jej stylu. Grafiki często oszczędne w kolorach- Artystka stosuje przede wszystkim biel, czerń oraz żółcień kadmową. W najnowszym projekcie graficznym na przykładzie słów języka potocznego, podejmuje zagadnienia interferencji polsko-niemieckich. Warto sięgnąć po serię ' Mitologia Współczesna', ' W Poczekalni Uczuć', Oraz artystyczną książkę dla dzieci 'Smoczek Marceli poznaje świat'.
Równolegle pracuje nad malarskim projektem “Świat jest kobietą”, oraz “Warszawa jest kobietą”, gdzie analizuje i przekłada na obraz i zestawia elementy symboliczne ważnych metropolii światowych z ciałem kobiety. Dzięki temu Artystka odkrywa nieznane dotąd formy/układy ludzkiego ciała, przedstawia na płótnie człowieka przez pryzmat obowiązujących norm społecznych i kulturowych.